fbpx

Krok po kroku, jak zamieniłam złe nawyki na zdrowe w moim odżywianiu i co mi to dało?

Dawno temu z powodu złego odżywiania się, stresującego trybu życia i braku ruchu przytyłam prawie 10 kg.

Czułam się źle nie tylko fizycznie a także psychicznie, po prostu czułam jak nadmiar mojej wagi obciąża mój organizm oraz psychikę. To było w czasach, kiedy studiowałam pielęgniarstwo i pomyślałam sobie, że dzięki temu będę mogła lepiej się zapoznać z tematem diety. Wtedy postanowiłam też, że się zajmę swoim zdrowiem. Od tamtej pory temat mojego zdrowia jest dla mnie bardzo istotną wartością. Coraz więcej czytałam i szkoliłam się w tematyce zdrowego odżywiania, a także interesowałam się składem produktów, które chcę kupić.

Było to kilkanaście lat temu, wtedy nie było łatwo ze znalezieniem właściwej  informacji. W tamtych czasach internet jeszcze nie był, aż tak rozwinięty i jego dostęp był ograniczony. Informacji szukałam najczęściej w gazetach o zdrowiu oraz w książkach z biblioteki.

Moja refleksja na ten temat była taka, że przede wszystkim potrzebuje zmienić swój sposób odżywiania się. Wiedziałam, że od razu nie schudnę, ale jest to możliwe, żeby małymi krokami zacząć robić coś we właściwym kierunku. Wyznaczyłam sobie jeden mały cel i próbowałam do niego dążyć. Cel był taki: chcę wprowadzić nowe zdrowe nawyki, takie jak: regularne zdrowe posiłki, regularna aktywność fizyczna oraz przestać słodzić i białe pieczywo zastąpić ciemnym.

Na początku postanowiłam prowadzić notes/dziennik i codziennie wpisywać zadania oraz odhaczać to, co udało mi się zrobić/zrealizować. Bardzo mi to pomogło i zmotywowało, żeby iść dalej. Staram się do teraz zapisywać wszystko i … to nadal działa :). Następnie zabrałam się, a nie wiedziałam, jak ma to wyglądać, za regularne 30 min ćwiczenia oraz odstawienia cukru i białego pieczywa. Muszę przyznać łatwo nie było, było ciężko. Słodzenia herbaty i kawy przez 20 lat i nagle taki detoks. Udało mi się po kilkunastu tygodniach walki odstawić cukier na zawsze. Teraz sobie nie wyobrażam wypicie herbaty czy kawy z cukrem, na samą myśl robi mi się niedobrze. To chyba znak, że mój organizm się odzwyczaił. Huuura! Podobnie było z ciemnym pieczywem. Warto tutaj podkreślić, że trzeba zawsze zachować zdrowy rozsądek. Czasem trzeba dać sobie czas.

Potem wprowadziłam kolejne małe kroki, odnośnie zdrowych nawyków. Stopniowo zaczęłam jeść regularnie w mniejszych porcjach oraz dbać o trzy posiłki dziennie. Zaczęłam wykluczać słodycze i przetworzoną żywność oraz starałam się co drugi dzień ćwiczyć po 30 minut. Wprowadziłam  regularne picie wody i pożegnałam się ze słodkimi sokami z kartonu i gazowymi napojami.

To był mój start, mój początek pierwszych małych, ale zarazem bardzo ważnych zmian dla mnie. Zrozumiałam i doświadczyłam jak ważne jest to co jemy, jak po tym się czujemy, jaki mamy nastrój, samopoczucie a nawet jak myślimy. Dowiedziałam się, że zdrowie się składa nie tylko ze zdrowia fizycznego, ale także psychicznego i duchowego. Jak jeden z tych obszarów jest zaniedbany to reszta też szwankuje. Obecnie jestem wdzięczna, że mogłam doświadczyć już wtedy takiej zmiany. Teraz jest mi łatwiej wprowadzać i przyjmować kolejne zmiany. Jestem teraz bardziej świadoma siebie, swoich potrzeb i swojego organizmu.

Zachęcam każdego, żeby zaczynać od małych zmian, małych kroków i działać!

Nie poddawać się, bo proces zmian nie jest łatwym przedsięwzięciem. Nie możemy zmienić od razu swoich przyzwyczajeń, bo zmiana to długi proces ale za to jaki wdzięczny.   

 

Inspiracje coachingowe:

Znajdź dla siebie spokojne, wygodne miejsce, w którym będziesz dobrze się czuł lub może masz swój ulubiony kąt w domu, gdzie nikt Ci nie będzie przeszkadzał.

Zamknij oczy i weź 5 głębokich oddechów i odpowiedz sobie na pytania:

  1. Czego potrzebujesz w danej chwili? Oceń w skali od 0 do 10 na ile to jest ważne dla Ciebie. Nad czym chciałbyś teraz popracować? Jaki problem chciałbyś rozwiązać?
  2. Jakie wartości są dla ciebie najważniejsze? Wypisz na kartce 5 swoich najważniejszych wartości.
  3. Następnie odpowiedz na poniższe pytania kierując się spójnym impulsem pochodzącym z Twojego wnętrza:
  • Co ci przeszkadza lub ogranicza?
  • Co ci dodaje energii a co zabiera?
  • Nad czym chciałbyś popracować?
  • Kiedy zaczniesz? Wypisz dzień, miesiąc
  • Kto lub co cię motywuje?
  • Po co ci jest to potrzebne?
  • Co będziesz z tego miał?
  • Kto lub co może ci w tym pomóc?
  • Dlaczego warto to zmienić?
  • Co stracę a co zyskam jak to zmienię?

Porady mentorskie:

  1. Warto zacząć od małych kroków, czyli krótkoterminowych, realnych i osiągalnych celów!
  2. Być zdeterminowanym i konsekwentnym w działaniu!
  3. Planuj swój czas – dzień, tydzień i odhaczaj wykonane zadania.
  4. Bądź wdzięcznym, że się udało zrobić jakieś nawet małe zadanie. Prowadź swój osobisty dziennik wdzięczności.
  5. Zaakceptuj i polub samego siebie. Odpowiedz sobie, za co lubisz siebie najbardziej i co byś chciał ulepszyć, na co masz wpływ? Jak i co możesz z tym zrobić? Bądź dla siebie dobry.
  6. Ustal sam ze sobą najważniejsze zasady w danym obszarze, nad którym będziesz pracował.
  7. Dbaj o swoje pozytywne nastawienie. To, co może Ci pomóc to codzienna afirmacja –  codziennie rano powtarzaj sobie afirmacyjne stwierdzenia na konkretny temat, nad którym postanowiłeś pracować. Tutaj znajdziesz przykładowe afirmacje: http://zwierciadlo.pl/psychologia/rozwoj/afirmacje-na-dzien-dobry-10-przykladow
  8. Wymyśl sobie jakąś nagrodę, którą sobie wręczysz, gdy osiągniesz swój cel.